Galéria

Súsošie sv. Cyrila a Metoda od prešovského sochára Františka Gibalu bolo vytvorené na objednávku nitrianskeho župana Štefana Haššíka v období Slovenského štátu. Stojí pri ceste z Branču do Poľného Kesova, na ceste, ktorá tvorila v rokoch 1939 až 1945 hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom. Kaštieľ. V roku 1721 ho dal postaviľ Imrich Hunyady v barokovom slohu. Po požiari bol prestavaný kasicistickom slohu. Počas vojny slúžil ako väzenie aj lazaret, po vojne ako ubytovňa aj krčma, od roku 1953 v ňom bola škola a v súčasnosti, po rozsiahlej rekonštrukcii hotel, reštaurácia a školiace zariadenie. Erbová a stĺpová výzdoba priečelia kaštiela. Iniciály IH patria Imrichovi Hunyadymu, rímske a grécky prvky výzdoby pribudli po klasicistickej prestavbe. Rodový erb Hyundayovcov sa nachádza aj na okennej vitráži. Hyunadyovský erb na štíte strechy kaštieľa. Hoci sa rodina zaoberala prevažne chovom koní, nosičmi rodinného erbu sú chrti. Ďalšími figúrami na delenom štíte sú medvede, ruka so šípmi a vták. Nad štítom je kráľovská koruna. Uprostred obce, hneď vedľa parku s kastieľom, sa nachádza kostol svätého Ladislava, pomenovaný podľa grófa Ladislava Hunyadyho.
Pohľad na mojmírovský kostol od hlavnej cesty skoro na jar, keď ho ešte nezykrývajú listy mohutných stromov v parku. Na fotografii vidno aj stopy po rekonštrukčných prácach pri odstaraňovaní vlhnutia múrov. Zemianska kúria na námestí. V roku 1852 v nej bola zriadený prvý poštový úrad. Prvý telegraf v dedine bol zriadený v roku 1866 a prvý telefón už v roku 1895. Ten spájal všetky grófske majere. Pošta niekoľkokrát v priebehu svojej existencii v dedine zmenila budovu. V súčasnosti sa nachádza na bývalom rínku. PSČ 951 15. Základná deväťročná škola. Tvorí ju táto dvojpodlažná budova a priľahlé športoviská. Odborné učilište internátne. Študujú tu žiaci v oboroch: záhradníctvo, kníhviazačstvo, obuvníctvo a kuchárstvo.
Bývalý žrebčín v areáli kaštieľa. V súčasnosti sa v Mojmírovciach kone nechovajú, stavba po rekonštrukcii získala nové poslanie ako ďalšia ubytovacia kapacita. Žrebčín sa nachádza medzi kaštieľom a základnou školou, v prekrásnom prostredí parku pod statnými stromami. Veža žrebčína má osemuholníkový pôdorys. Ak sa chcete cítiť ako šľachtičná vo veži, nech sa páči... Nápis na budove žrebčína: Žrebčín Depandance a Kongress Hall. Trochu angličtiny nezaškodí, jazykové kurzy sú častou náplňov školiaceho strediska. Drevená plastika na budove zobrazuje pôvodných obyvateľov. Teraz sa v nej konajú zasadania a školenia.
Nákupné stredisko. Každá stredisková obec vybudovala počas socialistickej éry vo svojom centre podobnú budovu. Dnes sa nazýva Supermarket a našťastie na rozdiel od mnohých iných funguje. Obecný úrad. Modrá vlajka v strešnom okne je dôkazom, že aj Mojmírovce sú súčasťou Európskej únie. Číslo domu 931. Sídlo starostu obce, ktorým v súčasnosti je Imrich Kováč. Na rovnakej adrese sídli aj Matričný úrad. Nápis na tejto budove, rovnako ako aróma počas jesene okolo nej, hovorí jasnou rečou. Od roku 1941 sa v tomto malom domčeku premieňa ovocie na alkohol. Rotundová stavba pri ceste smerom k Ivanke pri Nitre. Kaplnka zasvätená patrónovi vinohradníkov, svätému Urbanovi. Stojí tu od roku 1824.
Polychrómová socha Madony s dieťaťom v barokovom slohu pod gýčovou kovovou konštrukciou, sa nachádza na námestí pred kostolom. Socha Jána Nepomuckého z obdobia klasicizmu pred budovou rímsko-katolíckeho farského úradu. Fontána v parku. Opäť je funkčná a park je voľne prístupný návštevníkom. Zrekonštruované boli aj chodníky, osvetlenie a lavičky. Cabajský potok, zvaný tiež Cedroň. V šestnástom storočí tvoril hranicu medzi Uhorskom a Osmanskou ríšou. Pravý breh bol už turecký. Park. V časoch najväčšej slávy grófa Hunyadyho patril park okolo kaštieľa k najvýznamnejším v Hornom Uhorsku, so širokou škálou exotických stromov a rastlín.
V parku pribudli drevené plastiky. Na tejto je nápis v latinčine, ktorý hlása: Svätý Urban oroduj za nás. Kto bude orodovať za to aby pseudoumenie neprekrylo skutočné hodnoty? Jedna z ďalších drevených ozdôb parku. Obyvateľom parku je aj tento krásny páv. Nájdete ho vo voliére vedľa minigolfového ihriska. Pamätník padlým v prvej a druhej svetovej vojne. Socha svätého Floriána (patróna hasičov) pred požiarnou zbrojnicou je z roku 1834. Riadna obec musela mať svoj dobrovoľný hasičský zbor.

späť do menu